ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה

שיחה עם אלעד אמיר, מנכ"ל חברת NimaniX, על גישה חדשנית לניבוי ולהפקת מידע עסקי.
(דצמבר 2006)

השילוב בין המימד האנושי למימד הטכנולוגי, בעיניו של אלעד אמיר, הנו אתגר מקצועי משמעותי. אמיר, מנכ"ל חברת Nimanix המתמחה בפתרונות לעריכת תחזיות ולתכנון עתידי, מתאר כיצד הפלטפורמה הטכנולוגית שפותחה בחברה מאפשרת לקבוצת מומחים אנושיים לערוך ניבויים שיובילו לקבלת החלטות טובות יותר. אמיר סוקר את גישתה החדשנית של החברה בהפקת מידע עסקי, ומתאר כיצד נוכל להשתתף כולנו בניבוי העתיד.

"כל אחד יודע משהו על העבר או על ההווה, וכל אחד מסוגל לבצע הערכה מסוימת לגבי העתיד", מסביר אמיר. "אבל לכל אחד פיסת מידע אחרת, או זווית ראייה אחרת של המציאות. שילוב פיסות המידע שבידיהם של אנשים רבים, שיש להם נגיעה לתחום מסוים, יוצר תמונה עשירה יותר".

"הוכח שקבוצת אנשים יכולה להגיע לניבויים מדויקים ואיכותיים יותר לעומת מומחה אחד שנכלל בה". אמיר מדגים: "חברת תרופות בינלאומית גייסה קבוצת קוראים של כתב-עת לצורך ניבוי הסיכויים לאישור תרופות ע"י ה- FDA. הסתבר שהניבויים של הקבוצה היו טובים יותר מהתחזיות שנערכו בחברה."

"לחוכמת ההמונים צורות ביטוי רבות", מרחיב אמיר. "לדוגמא, 'ויקיפדיה', האנציקלופדיה האינטרנטית שנבנית באופן הדרגתי ע"י קבוצת אנשים. הקבוצה יוצרת יחד ערך גדול, ויודעת לנטרל שוליים הרסניים בה ולתקן את הנזק שהם יוצרים. התוצאה היא, אנציקלופדיה איכותית למדי שתכניה מתעדכנים כל כמה שעות".

"ב- Nimanix אנחנו מיישמים פלטפורמה טכנולוגית למינוף חוכמת ההמונים", מסביר אמיר. "הפלטפורמה מאפשרת להעביר אינפורמציה בקרב קבוצת אנשים, לצורך ביצוע תחזיות. נושאי התחזיות יכולים להיות, למשל, אינדיקאטורים כלכליים, תוצאות של פעילות שיווקית, התרחשויות חברתיות, ולמעשה כל אירוע או תוצאות של אירוע."

"כל חבר בקבוצה יכול לצפות באמצעות המערכת באובייקטים גראפיים המבטאים את הקונסנזוס של הקבוצה, כלומר את הניבוי הקבוצתי בנושאים מסוימים. כדי לשנות את הקונסנזוס, כל חבר בקבוצה יכול 'לסחור' בטיעונים, ממש כמו שסוחרים במניות. עצם המסחר משפיע על הקונסנזוס הקבוצתי. הקבוצה שרואה את הקונסנזוס משתנה, יכולה להגיב בהתאם, בקניה ומכירה של טיעונים. ההבדל ממסחר במניות הוא שהסטאטוס של כל חבר בקבוצה מושפע מהפעילות שלו, כלומר ממידת הדיוק של תחזיותיו. כשהסטאטוס יורד פוחתת ההשפעה על הניבוי הקבוצתי, וככל שהסטאטוס גבוה, יש יכולת רבה יותר לסחור בטיעונים, כלומר להשתמש בידע. בסיסי הנתונים שאנחנו מפתחים מאפשרים לקטלג אנשים גם על פי היכולת שלהם לערוך תחזיות איכותיות. "

"בעלי סטאטוס גבוה יכולים להרוויח כסף תמורת התחזיות", מציין אמיר. "מי שמוכיח את עצמו ב- 'משחק הניבויים' יכול לצבור סטאטוס גבוה ולהיכלל בקבוצת מומחים המתוגמלת היטב על ניבוייה. אבל המוטיבציה אינה בהכרח רווח כספי. התרומה לניבוי הקבוצתי הנה הזדמנות להשיג הכרה או תחושת השפעה."

"השיטה שלנו שונה מקבוצות מיקוד", מדגיש אמיר. "הדיון בקבוצות מיקוד מוגבל במספר המשתתפים – בדרך כלל כ- 10 אנשים, והוא מתרחש בזמן ובמקום מוגדרים, ובאמצעות שפה אחת. במערכת שלנו, הקבוצות יכולות להיות גדולות הרבה יותר, וכל משתתף בקבוצה יכול לתרום את חלקו לניבוי הקבוצתי, מכל מחשב המחובר לאינטרנט, ובכל זמן שהוא בוחר, בתוך מסגרת זמן רחבה שמוגדרת מראש. גם מגבלת השפה לא קיימת: בקבוצה יכולים להשתתף אנשים מהעולם כולו, ולקיים דיון באותו נושא, באמצעות אותו מנוע, אבל כל משתתף ייחשף לממשק בשפה שלו."

"התוצאות שאנחנו מפיקים שונות מאד גם מתוצאות של סקרים. כשעורכים סקר, מגדירים קבוצה מייצגת, ושואלים כל אחד בה כיצד יתנהג בעתיד. אצלנו, הקבוצה לא בהכרח מייצגת, אבל יש לחבריה ידע לגבי אותה התנהגות עתידית. בנוסף לכך, בסקר מקבלים אוסף דעות של אנשים, המתקיימות בנקודת זמן מסוימת. לעומת זאת, אנחנו עורכים דיון בקבוצה, כלומר אינטראקציה בין אנשים בעלי דעות שונות, המתקיימת לאורך זמן."

"אותה אינטראקציה בין אנשים, בעלי דעות שונות, יכולה לשמש ארגונים וחברות. כבר היום אנחנו עדים להפחתת הריכוזיות בארגונים. יש פחות ריכוז סביב ההנהלה והעובדים, ופעילויות רבות יותר מתבצעות מחוץ לארגון, למשל בשירותי אאוטסורסינג. אני לוקח את זה צעד אחד רחוק יותר, וצופה שאנשים מתחום מקצועי מסוים יהפכו להיות חלק מהארגון, לזמן קצר מאד, שבמהלכו יסייעו לארגון להפיק תובנות עסקיות. להערכתי, מודל של קהילות שמחליפות ביניהן ידע ייצור ערך משמעותי לגופים עסקיים רבים, המחויבים לפתרון בעיות, ובין השאר גם לחברות מחקר כמו 'גרטנר' או 'IDC'."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
מור אלון, על מחקרי איכות השירות וחוויית הלקוח
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים