ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

לירי אנדי-פינדלינג, על מחקר ותהליכי שינוי חברתי

שיחה עם לירי אנדי-פינדלינג, סמנכ"ל מו"פ ומדיניות בארגון "בטרם", על מחקרי הערכה כמרכיב אסטרטגי בתהליך שינוי חברתי.
(מאי 2006)

בישראל פועלים כיום ארגונים חברתיים רבים. כולם מתחרים על תשומת לב הציבור ועל המשאבים שיאפשרו את המשך פעילותם. הארגונים שונים זה מזה במידת השפעתם על עמדות הציבור ועל התנהגותו. מה תורם להצלחה ביצירת שינוי משמעותי בעמדותינו ובהתנהגותנו? לירי אנדי-פינדלינג, סמנכ"ל מחקר, פיתוח ומדיניות ציבורית בארגון 'בטרם', מסבירה כיצד משתלב המחקר בתהליך השינוי החברתי בתחום בטיחות הילדים.

"ארגון 'בטרם' משלב בפעילותו חמש אסטרטגיות", מציינת לירי אנדי-פינדלינג: "מחקר ומידע, חינוך והסברה, שינוי סביבה ומוצר, קידום חקיקה ואכיפה, והעצמה. הוכח בעולם כי שילובן של האסטרטגיות הללו יעיל ליצירת שינוי חברתי שיקדם בטיחות ילדים." 

"במסגרת יישום אסטרטגיית המחקר והמידע", מסבירה לירי, "אנו שואפים לקדם בישראל מחקרים שיהוו את הביסוס המדעי המקצועי למובילי השינוי החברתי. בפרסומינו, המופצים למגוון רחב ביותר של אנשי מקצוע העוסקים בילדים, כגון: רופאים, אנשי חינוך ועוד, ולקובעי מדיניות במשרדי הממשלה ובכנסת, אנו מציגים תמונת מצב על רמת המודעות, הידע וההתנהגות בנושא בטיחות, לצד סקירת ספרות עולמית בנושאי מניעת היפגעות, נתונים אפידמיולוגים בישראל, וקריאה לפעולה."

"ארגון בטרם לקח על עצמו לרכז ולעבד את הנתונים האפידמיולוגים בנושא היפגעות ילדים, לנתח את הנתונים באופן קבוע ולבחון ולאתר מגמות וקבוצות בסיכון. אנו מסתמכים על שאילתות המופנות לגורמים הרשמיים האוספים נתונים, כגון: נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד הבריאות ועוד, וכן אוספים נתונים ייחודיים מבתי-החולים בהם יש ל'בטרם' שלוחות. דו"ח 'בטרם' לאומה, בשיתוף משרד הבריאות יפורסם ביולי 2006."

"על פי תפיסת ארגון 'בטרם' חשוב לעודד חוקרים לעסוק בסוגיות השונות הקשורות לבטיחות ילדים. לצערנו עדיין מעטים החוקרים בישראל העוסקים בתחום ומומחים בו. יחד עם זאת, אנו עדים לכך שבשנים האחרונות יותר ויותר חוקרים צעירים נכנסים לתחום. למשל, במסגרת לימודי ביה"ס לסיעוד באוניברסיטת חיפה מתקיים קורס בנושא בטיחות ילדים, בהנחייתה של ד"ר מיכל חמו-לוטם, מנכ"ל ארגון 'בטרם'. במסגרת זו נערכים מחקרים בנושאי הבטיחות השונים על ידי הסטודנטים."

"התקדמות המחקר האקדמי בישראל היא קריטית, אך לא פחות מכך חשוב לרתום את הממצאים המחקריים לשינוי, כי אחרת הם יפארו את האקדמיה ולא יורידו את מספר הילדים הנפגעים. לצד עידוד המחקר בארץ וביצוע מחקרים, מומחיות אגף המו"פ והמדיניות הציבורית ב'בטרם' הנה להפוך את הממצאים המחקריים בארץ ובעולם לכלים ולתכניות התערבות למניעת היפגעות ילדים."

לארגון 'בטרם' שלוחות בחמישה בתי חולים בישראל. במסגרת התכנית "שירות אישי לבטיחות ילדים", המתקיימת בבתי החולים הללו, יוצרים נציגי הארגון קשר עם משפחות הילדים שהגיעו לאשפוז עקב היפגעות, ומדריכים אותן למניעת פגיעות דומות בעתיד. "במהלך ההדרכה", מסבירה לירי, "נערך תחקיר על נסיבות התאונה, שסיכומו מתווסף למסד נתונים מפורט, אשר משמש למחקר ותכנון תוכניות מניעה". 

אתגר נוסף שעמו הארגון מתמודד הנו הערכת התהליכים בפרויקטים שונים המתבצעים בקהילה. "אנו שואלים את עצמנו", ממשיכה לירי, "איך לבחון מחקרית את אפקטיביות תהליכי העבודה בתחומי הפעילות השונים, כלומר, באיזו מידה אנו תורמים לידע ולשינוי התנהגות. חשוב ליצור כלי הערכה, שיהיו מובנים בתוכניות ההתערבות בקהילה, ושבהם יקבעו מדדים ברורים להצלחה, הן מבחינת התהליך והמסגרת והן מבחינת התוצאות."

"המומחיות בקידום בטיחות ילדים", מסכמת לירי, "הינה רב-תחומית: קידום בריאות, התפתחות הילד, הנדסה, שיווק חברתי, אפידמיולוגיה ועוד. חשובה ההכרות עם הנעשה בעולם בתחום בטיחות הילדים ומניעת היפגעות ילדים, בהיבטים השונים כגון: הערכת תוכניות התערבות, איסוף מידע ומערכות מידע, ניתוחי עלות תועלת, מחקרים כמותיים ואיכותיים, פיתוחים טכנולוגיים ועוד. משמעותה של המומחיות בתחום הנה היכולת להיות אינטגרטור: להכיר בחשיבות כל  נקודת מבט, אך לראות את המכלול, ולאפשר עבודה אינטר-דיציפלינרית שתקדם את תהליכי השינוי החברתי."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים