ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

ירון איזנבוד, על מחקרי שוק ופיתוח תוכנה

שיחה עם ירון איזנבוד, טכנולוג ואסטרטג, על השימוש במחקרי שוק בתהליכי פיתוח תוכנה.
(אפריל 2006)

רבים מאיתנו מרותקים לסיפורי הצלחה של מיזמים, והכסף הגדול מרגש את הדמיון. אבל ההתפתחות ממיזם חדש לארגון מבוסס ארוכה ורצופת אירועים, ולעיתים נדרשים בה התערבות וסיוע של אנשי מקצוע. ירון אייזנבוד, טכנולוג ואסטרטג המייעץ לחברות היי-טק, חווה במסגרת עבודתו את חבלי הלידה ואת משברי 'גיל ההתבגרות' של מיזמים רבים בתחום התוכנה. הוא מסייע לארגונים 'לעשות את הצעד הבא', ובארגז הכלים שלו יש מקום של כבוד למחקרי שוק.

"נתקלתי במיזמים שפיתחו פתרונות טכנולוגיים נהדרים", מספר אייזנבוד, "ורק כשגמרו לפתח התחילו לחפש את הבעיה שהטכנולוגיה פותרת. זו דרך בטוחה ללכת לאיבוד בפיתוח. חשוב לעבוד נכון, וללמוד להבין את השוק מראש, לפני הפיתוח." אייזנבוד מלווה ארגונים בתהליכי פיתוח טכנולוגי, ובין לקוחותיו חברות היי-טק שמגיעות למחזור מכירות של עד 20 מיליון דולר בשנה, לצד יזמים שעדיין זקוקים להכוונה בהפיכת הרעיון היזמי לארגון פעיל. הוא נעזר ביישומים שונים של מחקרי שוק, בהתאם לשלבי ההתפתחות של הארגונים שאותם הוא מלווה.

"ישנם ארגונים שנעזרים בייעוץ טכנולוגי לצורך התקדמות" מציין אייזנבוד, "למשל, בשלב המעבר מהפסד לרווח או לקראת הנפקה. בארגונים כאלו אני מכוון את קבוצת המחקר והפיתוח (R&D) להתנהל כיחידה 'מונחית מוצר'. אני מתמודד עם הנטייה לתפוס את הטכנולוגיה כעיקר העוצמה של החברה, ומכוון את קבוצת הפיתוח להבין את השוק שהיא משרתת. אחד הכלים שעומדים לרשות הארגון בשלב זה, לצורך הבנת השוק, הנו מחקר שוק. אני מנחה ארגונים שהצליחו כבר למכור למספר לקוחות לפנות אליהם, ולבחון עמם את רמת הביצוע, מידת השימושיות ותכונות המוצר, וגם את ההתנהלות מול ספק התוכנה. כל השאלות הללו קריטיות להמשך הפעילות."

אייזנבוד ממליץ על ביצוע מחקר גם כשעדיין לא גויסו לקוחות רבים. "ישנם ארגונים שהמוצר שפיתחו הנו 'מונחה לקוח'", מסביר אייזנבוד. "עליהם להבטיח כי תהליך ההטמעה של המוצר מהיר, פשוט וללא תקלות. מחקר המלווה את תהליך ההטמעה מאפשר לחברה לבקר את התהליך, וליישם מסקנות בתהליכי הטמעה בעתיד. אבל למעשה, הוא מאפשר הרבה יותר: ניתן לזהות באמצעותו אילו הרחבות נדרשות במוצר, וכך לשפר ולחזק את המוצר בגרסאות הבאות. החוכמה היא להצליח לקבל משוב אפקטיבי מהלקוח על הגרסה הנוכחית, וליישם את המשוב בגרסה הבאה."

אבל היציאה לסקר בקרב לקוחות איננה משימה פשוטה, ולעיתים צצים מכשולים דווקא בחברה עצמה. לדבריו של אייזנבוד, "לפעמים קיימים חיכוכים 'פוליטיים' בין מחלקות, שמקשים מאד על העבודה. למשל, קיים מתח בין מחלקת הפיתוח, לבין מחלקות השיווק והשירות. כדי להצליח בביצוע מחקר שוק צריך לגייס את שיתוף הפעולה של שלושת הגורמים, היות שהמידע שיגיע באמצעות השירות יועבר לשיווק ומשם לפיתוח. ולכן חשוב שהיועץ ייתפס כאיש של הארגון כולו ולא כגורם מטעם מחלקה ספציפית. כמובן שהיכולת הבין-אישית של היועץ חיונית כדי לרתום את כל הגורמים להצלחת המהלך."

"משאב הפיתוח הנו המשאב החשוב ביותר במיזם", מסכם אייזנבוד, "ולכן יש להוביל את קבוצת הפיתוח לתהליך אופטימאלי. מחקרי השוק מסייעים להגדרת סדרי עדיפויות בפיתוח, היות שהם מאפשרים להצביע על צרכי הלקוח."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים