ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

מיכאל כהן, על מחקר ויזמות

שיחה עם מיכאל כהן, מנכ"ל מט"י רעננה, על מיזמים, מחקרי שוק, ומה שביניהם.
(מרץ 2006)

יש לכם רעיון שיכבוש את העולם, אבל מסתבר שהדרך למימוש הרעיון ארוכה ומורכבת. אתם פונים לייעוץ ומקבלים הכוונה, על תוכנית עסקית, רישום פטנט, אב טיפוס, גיוס הון. ואז אתם מתחילים להבין את היקף ההוצאות בשלב הקמת המיזם. הספק עולה, במיוחד כשצריך להכניס את היד לארנק. לכן, קל להבין את ההתלבטויות הרבות לקראת ביצוע מחקרי שוק. מיכאל כהן, מנכ"ל מט"י רעננה, מכיר מניסיונו היומיומי את הלבטים הללו, ומייעץ ליזמים מתי לא לוותר על המחקר וכיצד להבטיח מחקר אפקטיבי.

"יזמים יודעים שחשוב להבין את השוק", מסביר מיכאל כהן, "אבל יש כלים שונים, עם הבדלים בסדרי גודל של עלויות. בסופו של דבר, השיקולים הכספיים קובעים". כהן פוגש מדי יום יזמים בשלבים שונים של הקמת עסק. מניסיונו, הוא מתאר מצוקה כספית שבה שרוי היזם. "עלויות התכנון וההקמה של עסק גבוהות מאד. מחקרי השוק הינם רק חלק קטן מההוצאה, והיזם צריך לקחת בחשבון עלויות רבות אחרות." אז מה עושים כשאין יכולת לממן מחקר שוק המתבסס על עקרונות מדעיים?

"כשלא יכולים לממן מחקר שוק, בוחרים בשיטת הניסוי והטעיה", מציין מיכאל כהן. "רוב היזמים בעולם מנסים, טועים, מתקנים וחוזר חלילה." אבל במצבים מסוימים, כהן ממליץ בכל זאת לרכוש שירותי מחקר שוק. "במיוחד כאשר מדובר בהשקעה של 300,000 ש"ח ומעלה, ובסיכון  שכרוך בכך. במצב כזה היזם צריך לקחת בחשבון שעלויות המחקר מגיעות לפעמים ל- 5%-7% מסך עלויות ההקמה."

כאשר מיכאל כהן מפנה יזמים לביצוע מחקרי שוק, הוא מצייד אותם בטיפים חיוניים, שיסייעו להם להתמודד עם שלב ביצוע המחקר. לדבריו, "חשוב להגדיר בצורה ברורה את המטרה. היזם צריך לדעת מה הוא יקבל במחקר, ואילו מהשאלות שלו יקבלו מענה. חשוב לשים דגש במחקר על הפן הצרכני, ולהבין מה מסתתר מאחורי עמדות והתנהגויות של אנשים, ומה יגרום להם לקנות." כהן מעריך מחקרים מעמיקים שמציעים מעבר למה שמובן מאליו: "צריך להבין קשרים בין נושאים שונים במחקר. במחקר טוב לא יסתפקו בבדיקת הביקוש, אלא ינסו להסביר מדוע קיים ביקוש בקבוצות מסוימות ולא באחרות, ומה במוצר הנו גורם משיכה לעומת מוצרים אחרים."

"התוצאות ממחקרי השוק הנן חלק משמעותי בהכנת התוכניות העסקיות שאנחנו כותבים", מציין מיכאל כהן. באמצעות התוכניות העסקיות, ושירותי ייעוץ אחרים סייע מט"י רעננה לקידום מיזמים רבים. הארגון פועל במרחב השרון, אך מהווה מרכז ארצי לקידום מיזמי היי-טק. בשנת 2005 סייע הארגון ל- 14,000 יזמים, והוביל לפתיחת 800 עסקים חדשים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים