ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים

שיחה עם חזי הבר, מנכ"ל ג'יניוס מערכות, נציגת SPSS בישראל, על הפקת דו"חות סטטיסטיים מעוצבים בלחיצת כפתור.
(יולי 2008)

בפרויקטים אנליטיים נדרשת לעיתים הפצה של דו"חות סטטיסטיים ללקוחות מרובים, כך שכל לקוח מקבל לידיו, בפורמט קבוע, את הנתונים הרלוונטיים לו. על פי רוב, נדרשים הדו"חות הללו לעמוד בסטנדרטים גבוהים של עיצוב, והפקתם כרוכה בעבודה ידנית רבה, כמעט אינסופית. בחב' "ג'יניוס מערכות" זיהו את הצורך במיכון תהליך הפקת הדו"חות, וכיום מוצע למשתמשים בתוכנת SPSS פתרון לכך.

"Magic Publisher for SPSS™ הינו מוצר משלים ליכולות הניתוח והדיווח של SPSS", מסביר חזי הבר, מנכ"ל "ג'יניוס מערכות", המייצגת בישראל את תוכנת SPSS. "המוצר מאפשר להפיק אוטומטית, בסביבת Microsoft-Office, דו"חות מורכבים ומעוצבים, המבוססים על אנליזות שנערכות בתוכנת SPSS".

המוצר מתאים במיוחד לאוטומציה של תהליכי הפקה מסיביים. הבר מדגים: "נתאר לעצמנו, למשל, פרויקט העוסק בניתוח נתונים של תלמידי בתי ספר רבים, שבו יש צורך להפיק דו"ח סטטיסטי נפרד לכל כיתה. בכל דו"ח יש להציג טקסטים קבועים, לצד טקסטים שמותאמים לתוצאות הניתוח הכיתתי, טבלאות וגרפים, והכל בפורמט אחיד וברמת גימור מושלמת. את הדו"ח הסופי יש להציג כמסמך בתוכנת Word או כמצגת PPT. לצורך כך נדרש ניתוח סטטיסטי נפרד לנתוני כל כיתה וכיתה. משתמשי SPSS  מבצעים זאת ע"י פקודת "split", ובהמשך מקבצים רכיבי פלט שונים, למשל טבלאות וגרפים, לדו"חות הכיתתיים הרלוונטיים. הפקת דו"חות למספר כיתות בודדות, אינה מלאכה מייגעת מדי, אבל מה עושים אם מדובר בעשרות, במאות או אפילו באלפי כיתות? לא סביר לבצע כל דו"ח ודו"ח באופן ידני."

"הפתרון המוצע באמצעות תוכנת Magic-Publisher מבוסס על ייצור ידני של דו"ח טיפוסי אחד, שמהווה תבנית  להפקת שאר הדו"חות", מסביר הבר. "לאחר ניתוח סטטיסטי נפרד עבור כל כיתה, תוך שימוש בפקודת "split", התוכנה מייבאת את רכיבי פלט של כיתה אחת בלבד למסמך Word או PPT, שמוגדר בתור תבנית. את המסמך הזה ניתן לעצב על פי כל התכונות ש- Word או PPT מאפשרות, עד לתוצר מושלם מבחינה גראפית. בהמשך, Magic-Publisher מבצע שיכפול ומיזוג של דו"ח התבנית עם כל רכיבי הפלט הסטטיסטי, עבור כל כיתה וכיתה בנפרד, ומפיק אוטומטית דו"חות רבים, זהים בפורמט אך שונים בתוכנם."

ל- Magic-Publisher תכונות שימושיות נוספות, אשר מקלות על חיי החוקר. הבר מפרט: "ניתן לייצא את הדו"חות למסמכים במיגוון פורמטים: HTML, PDF, ZIP, בנוסף לכל תוכנות Microsoft-Office. בעת עריכת מסמך התבנית, ניתן לשלב בו "תגים" שיגדירו היכן ישולבו טקסטים שמקורם בפלט הסטטיסטי. במסמך התבנית ניתן אף לשלב טקסטים מתוחכמים, אשר משתנים לפי חוקים שהמשתמש הגדיר מראש, למשל, טקסטים המפרשים את הממצאים עצמם ומשתנים לפי הערכים המוצגים בפלט. המשתמש יכול להפיק בבת אחת את כל הדו"חות הנדרשים לו, או רק אוסף חלקי של דו"חות, בהתאם לצורך. הוא יכול להפיק את הדו"חות מיידית, או לתזמן את הפקת הדו"חות, למשל לזמן שבו יש פחות עומס על משאבי המיחשוב. ולבסוף, היות שהמוצר הינו פיתוח של SPSS ישראל, הוא תומך בעברית באופן מלא."

הבר מציג מספר דוגמאות נוספות לתהליכי הפקה מסיביים: "מוסדות להשכלה גבוהה מפיקים אחת לסימסטר דו"חות של סקרי שביעות רצון מאיכות ההוראה, לכל קורס ולכל מרצה. ארגונים בעלי סניפים רבים, כמו למשל בנקים או מוסדות לשירותי בריאות, מפיקים דו"חות ביצועיים ותפעוליים לסניפים השונים, באופן שוטף ומחזורי". "בשימושים מסוג זה ואחרים", מסכם הבר, "הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים, באמצעות Magic-Publisher מאפשרת לחסוך עבודה ידנית רבה, והמשמעות היא, כמובן, חסכון במשאבים."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
מור אלון, על מחקרי איכות השירות וחוויית הלקוח
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים