ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט

שיחה עם אמיר נתן, מנכ"ל JobWhisper, על זיהוי חברים אפקטיביים מבחינה עסקית, ברשת החברתית.
(אוקטובר 2008)

"האינטרנט שינה את פעילות הגיוס בארגונים", טוען אמיר נתן, יזם סדרתי ומנכ"ל JobWhisper. "בתחילת הדרך, האינטרנט רק תמך בשיטות הגיוס המסורתיות, למשל בלוחות 'דרושים' ברשת. בהמשך, מגייסים ומועמדים החלו לייצר באינטרנט תוכן עבור תהליך הגיוס: ארגונים החלו לפרסם מידע בבלוגים הארגוניים, לצד המידע הפורמאלי בדף ה'דרושים', ומועמדים החלו להעלות ברשתות חברתיות נתונים אישיים, שחושפים גם פרטים מקצועיים ותעסוקתיים, בנוסף למשלוח המקובל של קורות חיים. כיום, מתגבשת תרבות אינטרנט חדשה, שכללי המשחק בה מולידים שיטות חדשניות לגיוס עובדים. Jobwhisper הנו דוגמא לכך: רשת חברתית-מקצועית שממנפת את הגיוס בשיטת 'חבר מביא חבר'".

"הקשר בין יישומי אינטרנט בתקופתנו, לבין התנהגויות חברתיות ומוטיבציות אנושיות, מרתק בעיני", מספר נתן. לאורך הקריירה היזמית שלו, חיבר נתן בין עולם האינטרנט לבין האנשים בעולם שמחוצה לו. נתן יסד את אידיאולוג'יק, החברה הראשונה בישראל לפרסום באינטרנט, והוביל את סטרייב, מיזם חברתי המסייע להחזיר אנשים אל מעגל התעסוקה. את מומחיותו בעולם האינטרנט, ואת ניסיונו במשאבי אנוש משלב כיום נתן בהובלת Jobwhisper. 

Jobwhisper, בדומה ליישומי Web-2.0 אחרים, פותח את גבולות הארגון למידע ותוכן גולשים בעל ערך כלכלי. "גולשים שנרשמים ל- Jobwhisper יכולים להמליץ על מועמדים למשרות המתפרסמות באתר על ידי חברות מובילות, למשל חברות היי-טק, תקשורת ומדיה", מסביר נתן. "השמת עובד, שבוצעה בעקבות המלצת חבר באתר, מזכה את הממליץ בתגמול כספי, בגובה אלפי שקלים. לאתר נרשמו באתר כבר אלפי ממליצים, שזהותם ידועה, ולכל אחד רשת קשרים אישיים והכרות עם השוק והדרישות בו. לכן, הם יכולים לעשות 'שידוך טוב' בין מעסיקים לבין עובדים".

קהילת הממליצים שמתגבשת באתר נבחנת ונמדדת באופן שוטף בכלי data-mining. נתן מרחיב: "אנחנו חייבים לדעת מי מבין החברים בקהילה הנו אפקטיבי ביותר בתרומתו להשמת עובדים איכותית, ומהם האלמנטים באתר שמשפיעים בצורה הטובה ביותר על ההצלחות. כמו בתחומים אחרים בחיים, האיכות לא בהכרח קשורה לכמות. לכן, אנו בוחנים את כל המידע שנצבר בבסיס הנתונים של המערכת: מאפייני המשתמשים, דפוסי הפעילות של המשתמשים, טיב ההמלצות, ועוד. אנו יודעים לזהות את המשתמשים האפקטיביים ביותר, ואותם מטפחים. בהמשך לכך, אנו פועלים ליצירת כלים מקצועיים, במטרה לסייע לשאר הקהילה לפתח יכולת לשימוש אפקטיבי ברשת החברתית. אנו מאמינים שהכלים הללו ישמשו, בסופו של דבר, ליצירת התנהלות כדאית לכולם, וכן ליצירת שיחה סביב האתר, כלומר, לשיווק 'מפה לאוזן' באינטרנט."

כפי שמקובל ברשתות חברתיות, המערכת גם מעניקה 'רייטינג' לחברים בקהילה, על פי נוסחה ייחודית. בכל הנוגע לנוסחה, נתן מקפיד מאד על חשאיות. לדבריו, "אם רוצים לבנות מערכת דירוג טובה, אסור לפרסם את נוסחת הדירוג שלה. הדירוג הוא תמריץ, ולבעלי הדירוג הגבוה ישנם יתרונות שונים באתר. אם המשתמשים מפצחים את הנוסחה המדוייקת, הם יכולים להביס את השיטה, גם בלי לפעול באופן הרצוי." ובכל זאת, מפרט נתן מספר גורמים לקביעת 'רייטינג' הממליצים: "הדירוג מושפע ממספר ההמלצות שהסתיימו בחוזה עבודה, היחס בין מספר ההמלצות למספר ההשמות, איכות ההמלצה כפי שהיא מוערכת על ידי המעסיקים הפועלים באתר, חוות דעת של מנהלי האתר, ונתונים סטטיסטיים נוספים על הפעילות באתר." בתהליך החשיבה לגיבוש הנוסחה הייתה שותפה גם ליטל שמר חיים.

"בסופו של דבר, כולם מרוויחים מהגישה האנליטית ב-Jobwhisper", מסכם נתן. "בטווח הקצר הממליצים זוכים לתגמול כספי על 'שידוכים' מוצלחים בין עובדים ומעסיקים, ובטווח הארוך הם יוצרים לעצמם מוניטין חברתי-מקצועי מוכח, שעשוי, בבוא היום, לסייע להם לקדם את הקריירה האישית. החברות זוכות להון אנושי איכותי, מתוך מעגל מקצועי רחב אך ממוקד, ועל פי המלצות שאיכותן ידועה ומוכחת. והמועמדים, כמובן, נהנים מסיכוי טוב לקידום מקצועי, ולהתאמה טובה למשרות נחשקות, על בסיס הכירות אישית."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
מור אלון, על מחקרי איכות השירות וחוויית הלקוח
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים