ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

רמי יולזרי ומזי סולומון, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה

שיחה עם רמי יולזרי ומזי סולומון, בעלי Zeta tools, על מרואיינים קטני קומה ובעלי השפעה גדולה.
(מאי 2009)

בישראל חיות כיום כמיליון משפחות עם ילדים. הורים יודעים, ולפעמים גם מוכנים להודות, שהקטנטנים בבית משפיעים עליהם בהחלטות הקניה. פעוטות גם מתחת לגיל שנה מסוגלים לזהות מותגים, וכשהם מגיעים לגיל 3-4 העדפותיהם עשויות לבוא לידי ביטוי ברור בהרגלי הצריכה של משק הבית. לכן, אין פלא שמשווקים ומפרסמים מגלים עניין כה רב בפלח השוק הצעיר. רמי יולזרי ומזי סולומון, בעלי Zeta-Tools, מתמודדים עם סוגיות בביצוע מחקרי שוק בקרב ילדים בני 6-12, ומציעים פתרונות חדשניים באמצעות 'פאנל הילדים' באינטרנט.

איך נולד 'פאנל הילדים' באינטרנט? "כיום, ילדים נמצאים בסביבה מקוונת", מסביר יולזרי. "אחת הפלטפורמות שבהן נמצאים המוני ילדים בישראל הנה משחק הרשת Ekoloko. במשחק, שפותח ע"י חברת Virtual-Tweens, משחקים כבר 130,000 ילדים בני 6 ומעלה מרחבי ישראל, ו- 1000 ילדים חדשים מצטרפים כל יום, כיתות שלמות ממש, לאחר ששומעים על המשחק מחברים. לכל ילד יש במשחק דמות וירטואלית. הדמויות יכולות ליצור ביניהן קשר ולשחק יחד. התכנים והעקרונות במשחק מדגישים סביבה בטוחה לילדים, שמירה על פרטיות, התנהגות נאותה, הזרמת מידע להורים, ומסרים חינוכיים של איכות סביבה ואחריות חברתית".

"כשחקרנו את פלטפורמת המשחק עבור Virtual-Tweens", מתאר יולזרי, "גילינו להפתעתנו שההיענות של הילדים גדולה, שהם יודעים להגיב לעניין ולהפגין מעורבות בסקר. הבנו שיש כאן הזדמנות, ויצרנו בשיתוף פעולה עם Virtual-Tweens את פאנל הילדים".

איך מראיינים ילדים באינטרנט? "הפאנל בנוי על אינטראקציה עם הילדים אבל גם עם ההורים", מתארת סולומון. "כאשר ילד מצטרף למשחק הרשת, הוא חייב להצטייד באישור הורים. ההצטרפות לפאנל נפרדת מההצטרפות למשחק וגם בה נדרש מההורים אישור. הדמויות הוירטואליות מאפשרות לשמור על אנונימיות של הילד, אבל למעשה אנו יודעים על הילדים פרטים רבים, כולל משתני התנהגות, כמו למשל: האם גר בחדר משלו, האם רוכב על אופניים, ועוד. המשתנים הללו משמשים אותנו בעת הצורך גם לדגימה".

"יש סקרים שבהם משתתפים הורים לצד ילדים. למעשה מדובר בפאנל ילדים ולצידו פאנל הורים", מדגישה סולומון. "כך ניתן לבחון פערים בין הורים לבין ילדיהם, בעמדות ובכוונות התנהגות".

"התגמול למשתתפים בסקר", ממשיך יולזרי, "הנו משחק באזורי פרימיום, שבמקרים אחרים נדרש בהם תשלום. עבור הילדים זהו תמריץ משמעותי, ובמיוחד לילדים בשכבות חלשות יחסית. היתרון הוא בתגמול מעולמם של הילדים. אבל לא רק התגמול תורם להיענות הרבה בקרב ילדים, שמגיעה לעיתים ל-80% ומעלה. סביבת המולטימדיה מתאימה לילדים, והסקרים בה הנם משימה שכיף להשלים".

איך מתמודדים ילדים עם שאלות של הסקרים? "אי אפשר להעביר לילדים שאלונים של מבוגרים", מסביר יולזרי. "כדי להבטיח הענות ותקפות נדרשים ניסוחים פשוטים, מעולמות התוכן של הילדים. כדאי גם לתת הוראות פשוטות, בליווי הסבר אודיו-ויזואלי, להרבות בשאלות שניתן לענות עליהן עם העכבר, ולא עם המקלדת, ולשתול פידבקים חיוביים לאורך השאלון. כמובן שאין תחליף לפיילוט בקרב קבוצת ילדים קטנה, ולהתייעצות עם אנשי חינוך ופסיכולוגיה".

"צריך לזכור שיש הבדלים גדולים בין ילדים בשכבות גיל שונות", מרחיבה סולומון. "זה בא לידי ביטוי ביכולת הקריאה, ההמשגה, ההתמודדות עם ההוראות, וגם במשך הזמן שניתן להתרכז בסקר. אנחנו מתחשבים בזה כאשר אנו בונים את השאלונים".

ומה לגבי בקרת איכות? "אנחנו מקפידים, כמובן, על בקרת איכות בסקרי הילדים", מציין יולזרי. "למשל, מוחקים סקרים חשודים שזמן המילוי שלהם קצר מדי. גם בנוגע לאימות הזהות אנחנו זהירים. ילד הרי יכול לשחק בו זמנית במספר דמויות וירטואליות. לכן תהליך הרישום לפאנל הנו נפרד מהמשחק, ומחייב אימות מסודר, בעזרת אי-מייל וכתובת IP".

מה למדתם על ילדים ומחשבים מהפעילות המחקרית בפאנל? " הסתבר לנו, מסקרים שביצענו בפאנל, שהילדים, גם הבנים וגם הבנות, מבלים מול המחשב 2-4 שעות ביממה, בעיקר במשחקי מחשב. השימוש השני בשכיחותו, שמאפיין 60% מהילדים, הנו תקשורת עם חברים, למשל במסנג'ר וב-ICQ. כמחצית מהילדים רואים סרטים או שומעים מוסיקה במחשב, ולמעלה משליש נעזרים במחשב למילוי משימות בשיעורי הבית. רק מחצית מההורים נוטים להגביל את שעות הבילוי מול המחשב, כאשר הנטייה להגביל יותר את הבנים מאשר את הבנות. יש לציין שקרוב למחצית מההורים לא יודעים בכלל מה הילד עושה במחשב. לפחות במשחק הרשת Ekoloko וב- פאנל הילדים, ההורה יכול להיות בטוח שהילדים בטוחים בסביבה המקוונת.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. שלומית (27/07/2009 22:03:19)
2. ליטל שמר חיים (28/07/2009 12:17:29)
עוד מפגשים בקהילת המחקר היישומי
ד"ר יוסי טוביאנה, על אנשים לחוצים בארגונים לחוצים
אריאל איילון, על אישיות והשתתפות בפאנל אינטרנטי
ד"ר טל שוורץ, על הדור החדש של מבחני שימושיות לאתרי אינטרנט
אמיר נתן, על ניטור פעילויות ברשתות חברתיות באינטרנט
חזי הבר, על הפקה אוטומטית של דו"חות סטטיסטיים מעוצבים
מיטשל ברק, על מחקר ופוליטיקה
אלעד אמיר, על האינטליגנציה של הקבוצה
אבישג רגר, על הגיל השלישי במחקר, שיווק ופרסום
מור אלון, על מחקרי איכות השירות וחוויית הלקוח
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים