ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

קשיים ותקוות: פיתוח יזמות בקרב נכים

במהלך שנת 2005 קיים מ.ט.י רעננה, בשיתוף הג'וינט, משרד הקליטה, ומרכז השיקום שליד בית לוינשטיין, קורס לפיתוח יזמות עסקית בקרב נכים. מדובר בנכים שנפגעו כתוצאה ממחלה או תאונה קשה, ובמסגרת שיקומם רכשו מקצוע או עברו הסבה מקצועית במרכז השיקום. במסגרת הקורס קיבלו התלמידים הכשרה בסיסית בתחום היזמות, העצמה וחונכות עסקית. ליטל שמר חיים ליוותה את התוכנית במחקר הערכה, שבו נבחנה התאמת התוכנית לצרכי האוכלוסייה ומידת הצלחתה.

 

18 מתלמידי התוכנית השתתפו בראיונות עומק שנערכו בתחילת הקורס. במסגרת הראיונות תיארו המשתתפים קשיים בהקמת עסק עצמאי. נראה כי בנוסף לקשיים שעמם מתמודדים יזמים בריאים, יזמים בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות מתמודדים גם עם קשיים אחרים.

 

הקושי העיקרי שהועלה הנו קושי פיננסי: בדומה ליזמים בריאים, גם הנכים צריכים להתמודד עם מימון הקמת העסק. אולם בעוד שיזמים בריאים יכולים להסתמך על חסכונות, "הרזרבות" הכספיות של הנכים הלכו ואזלו לאורך הדרך, במהלך ההתמודדות עם הנכות והשיקום. הנכים, שרבים מסתמכים רק על קצבת הנכות לצורך כלכלתם השוטפת, חוששים מתלות כלכלית ומעול נוסף שעלול ליפול על בני משפחתם. בנוסף לכך, קשה להם לגייס אשראי, היות שאין ביכולתם להציג בטחונות מספקים. יזמים נכים רבים שותפים לחשש כי במידה ולא יצליחו בהקמת העסק, הם לא יוכלו לעמוד בעוד "נפילה", לאחר שכבר חוו הידרדרות משמעותית במצבם הכלכלי עקב הנכות.

 

החשש מאי-הצלחה בעסקים מוגבר על רקע קשיים נוספים שציינו היזמים הנכים: בעוד שיזמים בריאים יכולים להקדיש את מלוא הזמן והמרץ בהקמת העסק וביסוסו, נאלצים היזמים הנכים להתמודד, במקביל להקמת העסק, עם המשך השיקום, שכרוך לעתים בטיפולים רפואיים, כאבים, לחצים נפשיים ותגובות רגשיות קשות. 

 

אולם, למרות הפסימיות שביטאו היזמים הנכים, מסתבר ש"לא הכל שחור". היזמים הנכים התבקשו לתת עצה לאנשים אחרים, שנמצאים בדיוק באותו מצב כמותם. לצד העצות הפונקציונאליות, הקשורות בהערכות נכונה מבחינה עסקית ופיננסית, בלטו עצות הקשורות בהתמודדות אישית. רבים מהנכים סבורים שלמרות המגבלות, צריך לאזור אומץ ולנסות, לא לאבד תקווה, להיעזר בסבלנות, ולזכור שכל אחד יכול - וגם נכים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים