ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

גם בקיץ לא לוקחים חופשה מבטיחות

ממצאי סקר טלפוני שקיים ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים מצביעים כי כרבע מההורים אינם נוהגים לבדוק את הסדרי הבטיחות ולא מוודאים כי מקפידים לשמור על כללי הבטיחות בפעילויות של ילדיהם, כגון נופש במלון או בצימר, נסיעה באופניים, משחק בחוץ. בקרב הורים לילדים בני 5-4 שנים קרוב למחצית אינם מקפידים לבדוק את הסדרי הבטיחות.

אמנם כמעט כל ההורים ציינו כי ההורה או מבוגר אחראי אחר אמור להשגיח על הילדים בבריכת הפעוטות שבבריכה הציבורית, אך למעלה משליש מההורים סבורים בטעות כי גם המציל אמור להשגיח על הילדים שם.

עוד עולה מהסקר כי כ – 9% מההורים חושבים בטעות כי ניתן להשאיר ילד מתחת לגיל 6 לבד בבית ללא השגחה של מבוגר אחראי יצוין כי חוק העונשין בישראל קובע כי אין להשאיר ילד הצעיר מגיל 6 ללא השגחה ראויה. 21% מההורים חושבים בטעות כי ילדים צעירים מגיל 9 יכולים לחצות כביש לבד, ללא ליווי של מבוגר אחראי.

הסקר נערך בחודש אפריל 2008 בקרב 502 הורים לילדים בגילי 15-0 באמצעות ליטל שמר חיים, בשיתוף מכון "מחשוב".

עונת הקיץ מכונה על ידי אנשי בריאות הציבור ואנשי מקצוע בתחום הרפואה 'עונת ההיפגעות', כיוון שהיפגעויות ילדים בגילאי לידה עד 14 מלוות בדפוס עונתי ברור. מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי בחודשי הקיץ נרשמת עלייה של עשרות אחוזים בשיעור הפונים לבתי חולים בגין היפגעות בתאונות ביחס לשאר חודשי השנה. ההיפגעויות האופייניות לעונת הקיץ החמה הן: טביעות, תאונות 'על גלגלים' – אופניים, רולרבליידס, גלגיליות וכו', נפילות מגובה, תאונות דרכים, פגיעות מבעלי חיים, התייבשויות והרעלות. במהלך השנים 2004 – 2007 נהרגו 121 ילדים ובני נוער עד גיל 17 כתוצאה מתאונות בקיץ.

  

"בחודשי הקיץ, עם היציאה לחופשה השנתית, משתנה השגרה המשפחתית. הילדים מבלים זמן רב יותר בבית ומחוצה לו", מסבירה ד"ר מיכל חמו-לוטם, מנכ"ל ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים. "שעות הפנאי הרבות, והיעדר מסגרת קבועה וסדר יום חושפים את הילדים לסיכונים שונים. אחריותנו כהורים היא לתכנן תכנון מוקדם את חופשת הקיץ ולנקוט את האמצעים הדרושים על מנת לעבור את הקיץ בשלום."

לקראת חופשת הקיץ יוצא ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים בשורת המלצות שיסייעו לכם ההורים להיות בטוחים וליהנות עם הילדים בחופשה. מידע וייעוץ בנושאי בטיחות ילדים ניתן במוקד מומחי "בטרם" 03-9263111, ובאתר "בטרם" www.beterem.org

צפו בסרטון "עושים 'בטרם' בקיץ - לא לוקחים חופשה מבטיחות" והעבירו אותו הלאה...

ממצאי הסקר צוטטו ב"ידיעות אחרונות" 26.05.08  ממצאי הסקר צוטטו ב"ידיעות אחרונות" 26.05.08
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים