ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

חוק חבישת קסדות: מקפידים או מתעלמים?

מסקר שנערך עבור ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי רק כ- 18% מההורים והסבים עוקבים ומוודאים שילדיהם או נכדיהם בני השנתיים ומעלה אכן חובשים קסדה בעת הרכיבה על אופניים. כ- 32% דורשים מהילדים לחבוש קסדה ברכיבה על אופניים, כ- 11% מבקשים לחבוש קסדה, כ- 13% ממליצים לילדיהם לחבוש קסדה, וכ- 12% לא מתייחסים לחבישת קסדה.

שיעור הבוחרים להתעלם מחבישת קסדה גבוה ביותר בקרב הורים וסבים לילדים בני 2-3 שנים (19%). שיעור המסתפקים בהמלצה לחבוש קסדה גבוה ביותר בקרב הורים וסבים לילדים בני 8-9 שנים (22%).

הורים וסבים בעלי השכלה נמוכה מתיכונית נוטים להתעלם מחבישת קסדה (23%) יותר מאשר בעלי השכלה על תיכונית ואקדמאית (10%). חרדים נוטים להסתפק בהמלצה לחבוש קסדה (24%) יותר מחילוניים (8%).

ככל שעולה ההשכלה, שיעור הדורשים מילדיהם לחבוש קסדה גבוה יותר: 17% בקרב בעלי הכנסה נמוכה מהממוצע, 29% בקרב הכנסה ממוצעת, ו- 42% בקרב בעלי הכנסה גבוהה מהממוצע.

הידיעה כי קסדה הנה מצילת חיים מסייעת ל- 47% מההורים והסבים לשכנע את ילדיהם ונכדיהם לחבוש קסדה. בקרב בעלי השכלה תיכונית ועל תיכונית שיעור הנעזרים בעובדה זו גבוה עוד יותר: 57%.

הסקר התקיים ב- 18 בספטמבר 2008 בקרב 311 הורים לילדים וסבים וסבתות לנכדים בגילאי 18-0 במגזר היהודי, באמצעות ליטל שמר חיים, בשיתוף מכון המחקר מרקט ווטש.

יצוין כי חוק חבישת קסדה נכנס לתוקף באוקטובר 2007 והוא חל על כלל אוכלוסיית רוכבי האופניים בכל רכיבה. פגיעות ברוכבי אופניים מתרחשות בכל מקום, בשכונה ובפארק העירוני, בקיבוץ ובמושב ואינן מוגבלות רק לרכיבת שטח או כביש. פגיעות רוכבי אופניים אינן נחלתם הבלעדית של ילדים ורוכבים לא מנוסים.

מנתוני ארגון 'בטרם' עולה כי מדי שנה נהרגים בתאונות אופניים בישראל 6 ילדים בממוצע, וקרוב ל-700 ילדים מתאשפזים בגין תאונות אופניים. בניתוח נתוני פגיעות ילדים מתאונות אופניים בעולם נמצא כי פגיעות ראש מהוות את הפגיעה השכיחה ביותר לתמותה ולהיפגעות קשה.

עוד על מניעת היפגעות ילדים בבית באתר ארגון 'בטרם'.


הידיעה פורסמה באתר חדשות NFC.
הידיעה פורסמה בפורטל להורים MAMY.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים