ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

אפיון תהליכי חיפוש וצריכת מידע באינטרנט

פלטפורמות אינטרנט משמשות ארגונים רבים בהפצת מידע, לשירותם ורווחתם של קהלי היעד שאליהם הם פונים, למשל לצורך התעדכנות מקצועית, עסקית, או חינוכית. יש ארגונים השואפים להוות מקור מידע שמשפיע על קבלת החלטות של קהלי היעד שלהם. ארגונים אלו מעוניינים לאפיין את תהליכי חיפוש המידע וצריכתו. כדי לעשות זאת, עליהם להתייחס לארבעה נושאים: תמהיל המידע, הגישה למידע, מקורות מידע, וממידע לפעולה.

תמהיל המידע: יש לאפיין את המידע המבוקש, בהתאם לצרכים של קהלי היעד, תוך התייחסות לנושאים ולעולמות תוכן שונים, ולזהות צרכים מסופקים ובלתי מסופקים בצריכת מידע, וכן פערי מידע.

הגישה למידע: יש לזהות מילות חיפוש אופייניות, דפוסים ותדירויות גלישה באתרים או מדורים קבועים, פורומים ואמצעי גישה אחרים למידע, ואף לבחון מהי התמיכה הנדרשת להתמודדות עם משימת השגת המידע.

מקורות מידע: יש לזהות יתרונות וחסרונות נתפסים של אתרים ספציפיים כמקור מידע, להעריך אתרים על פי מדדי איכות ותדמית, כגון אמינות, רלוונטיות, ידידותיות, ומימדי הערכה נוספים, ולדרג את מימדי ההערכה השונים על פי חשיבותם בעיני קהל היעד.

ממידע לפעולה: יש לזהות גורמים מעודדים וחסמים לשימוש באתרים לצרכים השונים, ולבחון את השיקולים בבחירת אלטרנטיבות לקבלת מידע.

שיטת אפיון זו שימשה במחקרים שערכה ליטל שמר חיים באתרי אינטרנט המופעלים ע"י גופים במשרד התמ"ת בשנים 2008-2009.

רשפ"ת, הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד התמ"ת מנהלת את תוכנית "אפיקוס", שבמסגרתה נהנות חברות ישראליות בתחום הביטחוני, האיירוספייס וההיי-טק, מיכולת גישה אל פורטלים עסקיים רלוונטיים, שבהם מתפרסם מידע כגון: בקשות להצעות מחיר, דרישות רכש ממשלתיות, וצרכי רכש של תעשיות ביטחוניות. במסגרת מחקר שביצעה ליטל שמר חיים התקבל משוב מהחברות הישראליות המשתתפות בתוכנית על אתרי האינטרנט הנכללים בה.

מה"ט, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע, מפעיל שנים אחדות אתר אינטרנט המשרת את סגל ההוראה, המועמדים ללימודים, הסטודנטים והבוגרים. במהלך אפיון ועיצוב מחדש של האתר, בוצעו בהנחייתה של ליטל שמר חיים סקרים בקרב קהלי היעד השונים. ממצאי הסקרים נועדו לשמש בסיס לתכנון השינויים שיחולו באתר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. זהר אוריין (13/11/2009 15:14:41)
2. ליטל שמר חיים (13/11/2009 20:58:02)
3. רפי יעקובי (13/02/2010 15:44:50)
4. ליטל שמר חיים (13/02/2010 20:33:09)
Share/Bookmark
דרונט בניית אתרים